Szamba betonowe Busko-Zdrój – jakość budulca

Najbardziej istotną cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zagwarantować przedsiębiorcy powinni używać najlepszego betonu.

Jaki jest beton wodoszczelny?

Beton może osiągnąć wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, zabezpieczająca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Na przykład poprzez staranny dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

Beton wodoszczelny – procedura

Nieprzepuszczalność to atrybut betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu zyskania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

Beton wodoszczelny zyskuje się ponadto poprzez użycie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Poza tym chcąc uzyskać wodoszczelność należy wykorzystywać kruszywa o różnych grubościach ziaren. Niekiedy stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o przeróżnej  grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych szpar. Rozchodzi się o to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a wolne miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Zgodnie do obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie powinien przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody generuje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

szamba betonowe busko-zdrójDomieszki do betonu wodoszczelnego

Mnóstwo dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko nieprzepuszczalności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Należy jednak pamiętać, że choćby najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie bez przerwy narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takowe masy używane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Szamba betonowe Busko-Zdrój są zbiornikami produkawanymi z najlepszego betonu.