Szamba betonowe na tle konkurencji

Szukamy idealnego zbiornika na ścieki komunalne

W bieżącej chwili bardzo często ludzie decydują się się na zbudowanie domu poza dużym miastem. Tereny podmiejskie są bardzo silnie zasiedlane ludźmi, którzy potrzebują spokoju. Wybudowanie idealnego domu jest powiązana z  kilkoma specjalistycznymi momentami. Tereny wiejskie cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem działki. Należy pamiętać o tym, że większość terenów poza miastowych nie ma globalnego systemu odprowadzania ścieków. Dokładnie dlatego ogół osób budujących dom musi wybrać odpowiedni zbiornik na ścieki komunalne. W bieżącej chwili na rynku jest parę sposobów na rozwiązanie tego problemu. Szamba betonowe, zbiorniki z tworzywa sztucznego oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków są najczęściej wybieranymi zbiornikami na ścieki.

szamba betonoweWszyscy muszą dokonać tego wyboru. Prezentujemy ranking walorów i wad poszczególnych możliwości jakie są dostępne na rynku.

Szamba z tworzywa sztucznego

Wykonywane są na ogół z poliestrów i są zbrojone włóknem szklanym. Połączenie tych materiałów oraz skomplikowanego procesu produkcji ma zagwarantować szczelność zbiornika. Właśnie stu procentowa szczelność daje fakt, że ten typ zbiornika jest ekologiczny. Szamba plastikowe nie narażają środowiska na negatywne skutki zanieczyszczenia gleby. Dlatego pierwszą zauważalną zaletą jest ich ekologiczność. Te zbiorniki są bardzo lekkie. Ułatwia to transport i montaż. Powoduje to też brak możliwości zainstalowania zbiornika na niektórych typach podłoża.

Te zbiorniki nie mogą istnieć na terenach podmokłych czy też z wysokim stanem wód gruntowych. Niestety odznaczają się niską wytrzymałością na obciążenia. Zbiorników poliestronowych nie wolno montować pod podjazdem dla samochodów osobowych. Istnieją również przypadki, że takie zbiorniki pękały pod wpływem nacisku wywołanego przez szambiarkę. Dla osób zainteresowanych ceny tego typu zbiorników wahają się pomiędzy 1 700 zł a 7 000 zł.

Szamba betonowe

Bardzo popularne zbiorniki na ścieki z gospodarstwa domowego. Najczęściej stosowanym betonem do wyrobu szamb betonowych jest ten klasy B-25. Producenci szamb betonowych doprowadzają do perfekcji swoje produkty. Głośne jest  jest domieszanie do żelbetonu specjalistycznej chemii budowlanej, celem tego jest uszczelnienie porów betonu. Opłaca się wspomnieć, że na szamba betonowe nakładane są warstwy izolacyjne izolbet. Dzięki temu szamba betonowe są w stu procentach szczelne, co powoduje że są ekologiczne.

Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych charakteryzują się ogromnym ciężarem. Daje to możliwość instalowania ich w każdym terenie. Ciężar pozwana na to, że szamba osadzają się pewnie  w gruncie daje to gwarancję, że zbiornik nie zmieni położenia. Warto wiedzieć, że szamba betonowe można wkopać nawet pod podjazd dla aut. Szamba betonowe są najbardziej wytrzymałymi zbiornikami na ścieki. Zaletą tych zbiorników jest fakt, że nie pękają. Jak zainwestuje się taki zbiornik od rzetelnego producenta można mieć gwarancję bezproblemowego używania przez dekady. Ceny zaczynają się od 900 zł za zbiornik o pojemności 4 000 L.

Przydomowe oczyszczalnie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wynaleziono w trosce o dobro środowiska. Jest to nowość na rynku. Przede wszystkim jej zadaniem jest oczyszczanie ścieków komunalnych, co daje wodę do wykorzystania na różne sposoby. Ta woda umożliwia podlewanie roślin w ogrodzie, z pewnością zmniejszy to opłaty za wodę. Jednak to rozwiązanie ma też wady. Tego typu zbiorniki wymagają wykorzystywania w domu tylko nie tak skutecznej ekologicznej chemii gospodarczej. Jest to konieczne, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jak nie będzie stosowana taka ekologiczna chemia może nawet dojść do uszkodzenia flory bakteryjnej. Konieczna jest wtedy wymiana zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.