Wrześniowa porada: Szamba betonowe – lokalizacja i koszty

Szamba betonowe

Jeśli budynek wybudowany jest tam, gdzie brakuje kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów może być instalacja szamba, czyli szczelnego zasobnika na ścieki. Jego budowa i podłączenie to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są szamba betonowe.

Koszty

szamba betonoweWiększą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Jest on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Pojemność zbiornika powinna być dobrana do liczby osób użytkujących i ilości wytwarzanych ścieków. Raczej jest tak, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

Lokalizacja

Szambo jest rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Często jest to również jedyne rozwiązanie, w szczególności wtedy, gdy:

  •  ścieków jest za mało, żeby produkcja swojej oczyszczalni była opłacalna;
  •  powierzchnia działki jest zbyt mała, aby umiejscowić na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;
  •  poziom wód gruntowych jest za wysoki, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są drogie w inwestycji.

Ważne!

Istotne! Montując zbiornik, trzeba zachować minimalne odległości od granicy działki, nieruchomości i ujęcia wody. Musi ono znajdować się w odległości:

  •  2 m od drogi i granicy sąsiedniej kwatery;
  •  5 m od okien i drzwi domu;
  •  15 m od studni.

Decydując się na ułożenie szamba, należy też zwrócić uwagę na to, aby można było łatwo do niego wjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne wyznaczają, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. Pomimo to po dobrym zbadaniu ich atrybutów przekonamy się, że lepsze rozwiązanie stanowią Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są stabilnym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.

 

Zapisz

Zapisz